راهنمای استخدام پرستار سالمند در منزل

امروزه به دلیل فواصل محل سکونت و مشغله کاری فراوان نمی توانیم به شخصه از سالمندان عزیزمان نگهداری و مراقبت کنی

توسط مدیر سایت در 16 شهریور 1402

امروزه به دلیل فواصل محل سکونت و مشغله کاری فراوان نمی توانیم به شخصه از سالمندان عزیزمان نگهداری و مراقبت کنیم، به دلیل حساسیت در سن سالمندان داشتن پرستار در خانه های امروزی امری واجب است.

افراد سالمند از نظر جسمی و روحی روانی نیاز به مراقبت بسیار دارند پس پرستار سالمند باید فردی مهربان و دلسوز، قابل اعتماد، حرفه ای و آموزش دیده باشد.

ما به دو صورت می توانیم پرستار برای سالمندان عزیزمان استخدام کنیم: روش اول با دادن آگهی یا معرفی آشنایان است و یا استخدام پرستار حرفه ای از مراکز

چرا باید از مراکز معتبر پرستار استخدام کنیم؟

اگر به صورت شخصی و آگهی پرستار استخدام کنیم به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و یا سهل انگاری آنان در کار می تواند سالمندان ما را اذیت کند و یا نتوانند به خوبی از آنان نگهداری و مراقبت کنند یا ممکن است آن کار را ترک کنند.

اما استخدام پرستار از مراکز معتبر مانند سپید گستر مزایایی دارد مانند: نظارت شبانه روزی روی سالمند و پرستار، دارای پرستاران حرفه ای و آموزش دیده و قابل اعتماد، هزینه مناسب و دارای سابقه کاری.

وظایف پرستار سالمند چیست؟

  • مراقبت از سالمند

مراقبت و برقراری ارتباط دوستانه با سالمند جزء مهم ترین وظایف پرستار است زیرا از افسردگی دوران سالمندی در آنان جلوگیر می کند.

  • انجام امور خانه

پرستار علاوه بر مراقبت از سالمند باید امور خانه را نیز انجام دهد، مانند پخت و پز غذای سالم و مقوی برای سالمند، نظافت خانه و پذیرایی از مهمانان وی.

  • استحمام و رسیدگی به نظافت شخصی سالمند

یکی از کارهایی که در دوران کهولت سن برای سالمندان سخت است رسیدگی به امور شخصی خود و استحمام است، یکی از وظایف پرستار پوشک کردن (در صورت بی اختیاری در ادرار) و رسیدگی به امور شخصی سالمند است.

  • پر کردن اوقات فراغت سالمند

یکی از نیاز های سالمندان تفریح و حضور در اجتماع است.

پرستار می تواند سالمند را به بیرون از منزل همراهی کند و با وی به پارک و پیاده‌روی برود، در منزل با او به تماشای فیلم، مرور خاطرات، حل جدول و کتاب‌خوانی بپردازد.

  • رسیدگی به وضع سلامت سالمند

اگر سالمند تحت نظر پزشکی باشد پرستار باید حواسش به روند استفاده دارویی وی باشد و توانایی تزریق داروهای وی را داشته باشد، ماساژ، گرفتن فشارخون و قند خون و کارهایی نظیر آن.

  • انجام امور مالی واداری

با اجازه و تائید خانواده سالمند، پرستار می‌تواند امور مالی و یا حتی اداری وی را انجام دهد، امور بانکی مانند پرداخت قبوض و...، خرید برای منزل و پرداخت شارژ ساختمان را نیز پرستار انجام می‌دهد.

فواید استخدام پرستار سالمند چیست؟

فرد سالمند در منزل خود احساس امنیت کرده و ازنظر روحی احساس آرامش می‌کند.

سالمند می‌تواند بیشتر اقوام و دوستان خود را ملاقات کند و این امر روی روحیه سالمند تأثیر مثبت می گذارد.

مادر، پدر، مادربزرگ و پدر بزرگ برای ما زحمت کشیده و تمام جوانی خود را پای ما گذاشته اند پس ما با استخدام پرستار به آن ها حس احترام را منتقل می کنیم.

دیگر نیاز به نگرانی در مورد دور بودن مسافت منزل به منزل سالمند ندارید و کسانی که شاغل هستند می توانند راحت و بدون نگرانی به کار خود ادامه بدهند و اعضای خانواده خستگی پرستاری کردن از سالمند رو به صورت فردی به دوش نمی کشند و سالمندتان تنها و بدون همدم نمی ماند.

هزینه استخدام پرستار سالمند چقدر است؟

هزینه استخدام پرستار برای سالمند طبق شبانه روزی بودن آن، روزانه بودن، پاره وقت بودن آن و نسبت به بیمار یا سالم بودن سالمند و باتجربه بودن و سابقه کاری پرستار متغیر است.

  • هزینه استخدام پرستار سالمند شبانه‌روزی

هزینه پرستار شبانه‌روزی نسبت به پرستاران روزانه و پاره‌وقت بیشتر است چون اگر به‌صورت ساعتی هم حساب کنید آن‌ها هزینه کمتری دریافت می‌کنند.

پرستار شبانه‌روزی دیگر نیازی به پرداخت هزینه رفت‌وآمد ندارد و همان‌جا در منزل سالمند مستقر می‌شود، خوردوخوراک او تأمین می شود، پرستار شبانه روزی یک روز در هفته می تواند به مرخصی برود ولی بقیه روز های هفته را به صورت شبانه روزی باید در خدمت سالمند باشد.

  • هزینه پرستار سالمند روزانه

ساعت کاری این پرستاران معمولاً 8 ساعت می باشد اما ممکن است هر مرکز سقف ساعت کاری را کمتر تعیین کند، در صورتی که اعضای خانواده در طول روز منزل نمی باشند و یا شاغل هستند استخدام می شوند.

پرستار سالمند روزانه به هر ساعتی که اضافه تر کار کند و نسبت به وظایفی که برای او تعیین می‌شود هزینه بیشتری می گیرد.

  • هزینه استخدام پرستار سالمند پاره وقت

شما می توانید در صورت نبودن خود در منزل جهت نگهداری از سالمند خود در شرایط خاص پرستار پاره وقت استخدام کنید، پرستار پاره وقت نسبت به تعداد ساعات کاری و وظایفی که انجام می دهد دستمزد می گیرد.

منبع

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن