قیمت و خرید کپسول اکسیژن + مشخصات کامل تولید

کپسول اکسیژن یکی از مهم‌ ترین و پرکاربرد ترین تجهیزات پزشکی است که هم در بیمارستان‌ ها و هم در منازل

توسط مدیر سایت در 16 شهریور 1402

کپسول اکسیژن یکی از مهم‌ ترین و پرکاربرد ترین تجهیزات پزشکی است که هم در بیمارستان‌ ها و هم در منازل مورد استفاده قرار می ‌گیرد، اکسیژنی که در این کپسول ذخیره شده است از طریق لوله‌ ای که به ماسک کپسول متصل است وارد بینی و ریه فرد بیمار می ‌شود.

ایمنی و عملکرد صحیح کپسول اکسیژن بسیار مهم است چرا که پای مرگ و زندگی در میان است و عدم توجه به آن می ‌تواند منجر به مشکلات جبران ناپذیری نظیر مرگ شود، روزی بدون کپسول اکسیژن برای بیماران تنفسی غیر قابل تصور است، از کپسول اکسیژن برای رساندن اکسیژن به ریه ‌ها و سایر اندام‌ های بدن برای افرادی که به دلایل مختلف کمبود اکسیژن دارند استفاده می ‌شود، که ممکن است به دلایلی از جمله بیماری قلبی، آسم، بیماری ریوی و مسمومیت با گاز باشد.

کپسول اکسیژن

کپسول اکسیژن وظیفه نگهداری گاز اکسیژن را بر عهده دارد،از این کپسول در اکسیژن درمانی استفاده می‌ شود و اکسیژن مورد نیاز و کافی را به افراد بیماری که دارای مشکلات تنفسی هستند می ‌رساند، کپسول اکسیژن هم برای بیماران در منزل و بیمارستان و هم برای کوهنوردانی که در ارتفاعات بسیار زیاد کوهنوردی می ‌کنند و دچار کمبود اکسیژن می ‌شوند قابل استفاده است.

کپسول اکسیژن فلزی یکی از مهم ترین وسایل مورد استفاده در صنایع پزشکی، آزمایشگاهی و صنعتی می‌ باشد، اکسیژن برای همه موجودات ضروری است و اگر اکسیژن مورد نیاز موجودات زنده در دسترس نباشد باعث مرگ آن‌ ها می ‌شود، بسیاری از بیماران ریوی و قلبی به اکسیژن بیشتری نیاز دارند، بنابراین باید اکسیژن را با فشار بالا به این بیماران رساند، یکی از راه ‌های رساندن اکسیژن سریع به این افراد استفاده از کپسول اکسیژن است.

ظرفیت کپسول اکسیژن

کپسول اکسیژن در اندازه‌ های مختلف در بازار برای مصارف و کاربرد های مختلف موجود است، مخزن های فلزی کپسول اکسیژن در بازار ایران در حجم‌ های 2 لیتری، 5 لیتری، 10 لیتری، 20 لیتری و 40 لیتری وجود دارند که به کاربران امکان انتخاب آن ها را با توجه به کاربری و نیاز خود می ‌دهند.

مناسب ‌ترین کپسول اکسیژن از لحاظ حجم و نوع

در بین کپسول ‌های موجود در بازار ایران، مقرون به صرفه ‌ترین کپسول‌ ها، کپسول‌ اکسیژن 10 لیتری است، زیرا اندازه مناسب و وزن حدود 12 تا 15 کیلوگرمی آن را نسبت به سایر کپسول‌ ها قابل حمل تر می‌ کند، از طرف دیگر این نوع کپسول‌ در بازار محبوب است و خرید و فروش بیشتری دارد، در نتیجه بسیار قابل قبول هستند، اگر شما به طور منظم اکسیژن مصرف می ‌کنید، خرید کپسول اکسیژن 10 لیتری چینی را به شما توصیه می‌ کنیم.

در کشور ما کپسول‌ های اکسیژن چند بار مصرف و یکبار مصرف تولید و ارائه می ‌شوند، یک کپسول اکسیژن یکبار مصرف حاوی 1 لیتر اکسیژن است.

نوع مخزن کپسول اکسیژن

کپسول اکسیژن در دو جنس چینی و ایرانی وجود دارد که به طور کلی انواع کپسول ‌های چینی و ایرانی کیفیت مناسبی داشته و برای مصارف خانگی و مصرف اکسیژن تنفسی مناسب بوده و مشکل شارژ مجدد و فشار گاز اکسیژن ندارند، در خرید کپسول چینی و ایرانی حتماً به استاندارد بودن کپسول (نشان استاندارد برای کپسول ایرانی) و ISO (برای کپسول چینی) توجه کنید.

رنگ بین المللی کپسول‌ های اکسیژن سفید است و گاهی از رنگ نقره ‌ای دربرای ساخت مخزن های کپسول اکسیژن استفاده می ‌شود، برخی از برند ها نیز این کپسول‌ ها را به رنگ سبز عرضه می ‌کنند.

قطعات کپسول اکسیژن

مهم‌ ترین قسمت و قطعه کپسول اکسیژن که قابل مشاهده نیز می‌ باشد سیلندر استوانه ‌ای شکل است که حاوی اکسیژن است، یکی دیگر از اجزای این دستگاه گیج فشار (مانومتر) است که خود آن از اجزای زیر تشکیل شده است:

  1. فشارسنج
  2. شیر تنظیم کننده خودکار
  3. جریان سنج
  4. پیچ کنترل
  5. لیوان مخصوص آب مقطر

نکاتی که باید هنگام استفاده از کپسول اکسیژن خانگی بدانید

  • از سالم بودن دستگاه و اجزای مختلف آن اطمینان حاصل کنید، در صورت نشتی در کپسول اکسیژن، ممکن است به دلیل آزاد شدن اکسیژن در جو، غلظت گاز اکسیژن افزایش یافته و باعث آتش سوزی شود.
  • کپسول اکسیژن را با دقت در محلی که تهویه مناسب دارد قرار دهید تا در صورت نشت اکسیژن به بیرون هدایت شود و از تجمع گاز اکسیژن جلوگیری شود.
  • هرگز کپسول اکسیژن را نزدیک شعله باز قرار ندهید و حداقل 5 متر فاصله داشته باشید، همچنین این کپسول ‌ها را نزدیک روغن، گریس و سایر فرآورده‌ های نفتی قرار ندهید.
  • برای جابجایی کپسول‌ های اکسیژن از چرخ مخصوص حمل (ترالی) استفاده کنید تا آسیب نبیند، همچنین حتماً کلاهک را روی آن قرار دهید.
  • از کپسول‌ هایی استفاده کنید که به خوبی می‌ایستند، آن ها را نزدیک تخت بیمار قرار ندهید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم استفاده از کپسول‌ های اکسیژن نیازمند رعایت مسائل ایمنی است که بیمار باید از آن ها آگاه باشد.

قیمت کپسول اکسیژن

قیمت کپسول ‌های اکسیژن با توجه به نوع آن‌ ها و مقدار ظرفیتی که دارند متفاوت می‌ باشد.

خرید کپسول اکسیژن

کی از مراکز معتبر و فروشگاهی تخصصی برای خرید انواع تجهیزات پزشکی از جمله کپسول اکسیژن است، این مرکز به فروش کپسول اکسیژن در ظرفیت‌ های 2، 10،20 و 40 لیتری و مانومتر و ترالی مخصوص حمل کپسول اکسیزن می ‌پردازد، امکان ارسال محصولات از این فروشگاه به همه شهرهای ایران وجود دارد.

منبع